Najliczniejsza gromada w świecie zwierząt, z racji przepięknych kolorów, ciekawego trybu życia oraz stosunkowo niewielkich rozmiarów niektóre cieszą się uwagą miłośników terrarystyki. W większości przypadków wystarczy im terrarium szklane o rozmiarach 30 na 20 na 30 centymetrów, które musi być szczelne (cieniutka siateczka wentylacyjna), na podłoże najczęściej stosuje się torf a w wystroju dominuje zazwyczaj kora, korek oraz żywe rośliny Przed urządzaniem terrarium należy się zapoznać z wymaganiami danego gatunku zwierzęcia. Do najczęściej hodowanych owadów należą:
Straszyki i liśce – w większości nocne owady, w ciągu dnia pozostające w bezruchu i praktycznie niewidoczne dzięki swoistemu kamuflażowi – straszyki do złudzenia przypominają sucha gałązkę, natomiast liśce – zielony liść. Ze względu na piękne kolory (odcienie zieleni i brązu), łatwość utrzymania i niewielkie wymagania są to najczęściej hodowane owady.
Modliszki – atrakcyjne z uwagi na piękne kolory i ciekawą biologię, z uwagi na specyficzne zachowania godowe trudniejsze do rozmnożenia. Jako zwierzęta drapieżne lecz całkowicie nieszkodliwe dla człowieka cieszą się dużym zainteresowaniem.
Karaczany – często trzymane jako zwierzęta karmowe, choć wiele gatunków może być atrakcyjnych jajo gatunek hodowlany. Są niekłopotliwe w utrzymaniu lecz u wielu osób mogą budzić obrzydzenie.
Prostoskrzydłe – należą tutaj różne gatunki szarańczy, koników polnych a także popularne w hodowlach świerszcze. Wiele owadów z tego rzędu jest hodowanych jako karma dla innych zwierząt terraryjnych.
Chrząszcze – z uwagi na piękne kolory i niekiedy znaczne rozmiary są chętnie utrzymywane w hodowli, aczkolwiek nie zawsze są one proste w hodowli. Najczęściej hodowane są różne gatunki kruszczyc (rodzaj Pachnoda).
Pluskwiaki różnoskrzydłe – niekiedy hodowane z uwagi na ciekawe zachowanie oraz kolory, jednak nie są jeszcze popularne w Polsce.
Motyle – nieco trudniejsze w hodowli, wymagają specjalnych warunków i większych pomieszczeń, jednakże ze względu na piękne kolory maja wielu miłośników.
INFORMACJE ZE STRONY:http://www.oceanarium.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=21&Itemid=24
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz